#Mixkollen 13

P16 Future Team Kommer mellan den 14-19 april att spela en 4-nationsturnering i Belgien.

Se hela den uttagna truppen nedan:

Nils Arvidsson-IFK Grimslöv

Zackarias Nilsson-Halmstads BK

Amin Jehsoh-Angered MBIK

Jonathan Johansson-Hammarby IF FF

Erik Langwagen-IK Sirius FK

William Månsson-FK Karlskrona

Mattias Nyberg-Enskede IK

Hampus Pergel-AIK FF

Yasin Abbas Ayari-AIK FF

Felix Felder Aaltonen-Djurgårdens IF FF

Guga Gatjetjiladze -IFK-Göteborg

Adam Hellqvist-IF Brommapojkarna

Adam Kiani-Västerås SK FK

Algot Pärleholt-IFK Göteborg

Otto Rosengren-Mjällby AIF

Mallek Shraim-Landskrona BoIS

Hugo Bolin-Sandareds IF

Hugo Borstam-Mjällby AIF

Gavin Sosa Olsson-Athletic FC Eskilstuna

Noah Tesfai Negash-AIK FF

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 12

P16 landslaget har kallat till ett landslagsläger på Bosön mellan den 26-29 mars.

Se hela den uttagna truppen nedan:

Samuel Andersen-FC Nordsjælland

Amar Dzevlan-Hammarby IF FF

Melker Ellborg-IFK Berga

Johan Guadagno-IF Brommapojkarna

Anton Miedl Ohlsson-Athletic FC Eskilstuna

Zackarias Nilsson-Halmstads BK

Yasin Abbas Ayari-AIK FF

Jonathan Abrah-Örgryte IS FF

Mohamed Adam-IF Elfsborg

Homajun Ahmadi-Skoftebyns IF

Edwin Andersson-IFK Göteborg

Ajdin Avdi-Malmö FF

Isak Bjerkebo-Malmö FF

Markus Björkqvist-Malmö FF

Love Brandt-IFK Norrköping FK

Anes Catovic-IFK Värnamo

Sead Corovic-Angered MBIK

Samuel Dahl-Västerås SK FK

Filip Drinic-Assyriska FF

Ben Engdahl-IF Brommapojkarna

Leonardo Farah Shahin-BK Häcken

Lucas Forsberg-Sollentuna FK

Filip Freij-Hässleholms IF

Leo Frigell Jansson-Helsingborgs IF

Robin Glavak-Örgryte IS FF

Oliver Grenholm-Skellefteå FF

Alfie Göransson-Örebro SK FK

Nils Haveneth-Helsingborgs IF

Adam Hellqvist-IF Brommapojkarna

Nuha Jatta -GAIS

Amin Jehsoh-Angered MBIK

Herman Johansson-Huddinge IF

Jonathan Johansson-Hammarby IF FF

August Karlin-Malmö FF

William Kenne-AIK FF

Kristoffer Krebs-IF Brommapojkarna

Anton Kurochkin-IFK Göteborg

Theo Lind-Åtvidabergs FF

Linus Mattsson-Gefle IF

Sam Meripaasi-Motala AIF FK

Arash Motaraghebjafarpour-Uppsala-Kurd FK

Daniel Mozaffari-Utsiktens BK

Jonathan Mparara IFK-Haninge

Laurino Pedro Nanga-Djurgårdens IF FF

Ludvig Nicklasson -Malmö FF

Casper Nilsson-Malmö FF

Sebastian Nilsson-Kalmar FF

Johan Norgren-IFK Göteborg

Ludvig Nåvik-GIF Sundsvall

Kingsley Chibuike Okafor-IF Brommapojkarna

Holger Olsson-AIK FF

Elias Olsson-IFK Malmö FK

Hampus Pergel-AIK FF

Filip Persson-Jönköpings Södra IF

Emil Roback-Hammarby IF FF

Otto Rosengren-Sölvesborgs GoIF

Mallek Shraim-Landskrona BoIS

Yamin Souayeh-IF Elfsborg

Malte Svensson-FK Karlskrona

Liam Svensson-Helsingborgs IF

Noah Tesfai Negash-AIK FF

Jesper Tolinsson-IFK Göteborg

Nils Wallenberg-IF Brommapojkarna

Casper Widell-Helsingborgs IF

Oscar Vilhelmsson-IFK Göteborg

Joel Voelkerling Persson-Trelleborgs FF

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 11

Förbundskaptenen Pär Lagerström har tagit ut 20 spelare till F17 landslagets EM Kval 2 som spelas i Borås mellan den 20-30 mars.

Se hela den uttagna truppen nedan:

Sofia Hjern - IFK Norrköping FK

Angel Mukasa - FC Rosengård

Emma Becker - AIK FF

Hanna Bennison - FC Rosengård

Evelina Duljan - Kristianstads DFF

Matilda Eriksson Kristell - FC Rosengård

Ella Gunnarsson - Västerås BK 30

Hanna Gunnarsson - Västerås BK 30

Saga Hagman - IF Limhamn Bunkeflo

Stinalisa Johansson - Tvååkers IF

Tilde Johansson - Växjö DFF Akademi

Rusul Rosa Kafaji - AIK FF

Moa Karlsson - Halmstads BK

Nina Koppang - Kopparbergs/Göteborg FC

Hanna Lundkvist - Hammarby IF FF

Ella Reidy - Göteborgs DFF

Felicia Saving - Hammarby IF FF

Ellen Schampi - Sunnanå SK

Alina Schermer - FFC Turbine Potsdam

Andrea Simonovic Pajovic - Kopparbergs/Göteborg FC

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 10

Hela 66 spelare har blivit uttagna till P18 landslagets läger som hålls mellan den 18-21 mars på Bosön.

P

Se hela den uttagna truppen nedan:

Simon Andersson-Brentford FC

Victor Astor-Åtvidabergs FF

Joachim Imbrechts-Royal Charleroi Sporting

Jesper Royé-IFK Norrköping FK

Lamin Sarr -Malmö FF

Daniel Strindholm-Malaga CF

Erik Ahlstrand-HBK ElitfotbollAB

Helmer Andersson-ÖSK Elitfotboll AB

Nadir Ayeva-ÖSK Elitfotboll AB

Victor Backman-Kalmar FF

Adam Ben Lamin-AIK Fotboll AB

Felix Bennarp-IF Brommapojkarna

Gustav Broma-IF Elfsborg

Ludvig Carlius-Helsingborgs IF

Jack Cooper Love-IF Elfsborg

Jesper Dickman-Malmö FF

Alex Douglas-Hammarby IF FF

Albin Ekström-GIF Sundsvall

Oskar Fallenius-IF Brommapojkarna

Kevin Fransson-Parma Calcio 1913

Erik Grandelius-Degerfors IF

Oliver Gustafson-Östers IF

Rami Hajal-SC Heerenveen

Yonis Hakimyasin-Djurgårdens IF FF

Fredrik Hammar-Brentford FC

Isac Harrysson-HBK Elitfotboll AB

Jakob Hedenquist -BK Häcken

Kevin Holmén-IF Elfsborg

Philip Hällgren-IK Oddevold

Kevin Jensen-Landskrona BoIS

Pontus Jonsson-IK Brage

Isaac Jonsson-BK Häcken

Yahya Kalley-Malmö FF

Marcus Kanto-BK Forward

Sylvin Kayembe-IK Sirius FK

Mohammed Kweder-Kristianstads FC

Julian Larsson-AIK FF

Isac Larsson-HBK Elitfotboll AB

Kevin Liimatainen-IF Elfsborg

Mikael Marques de Pombal Vivar-IFK Malmö

Eric McCue-Houston Dynamo

Daniel Miljanovic-Athletic Eskilstuna

Amel Mujanic-Malmö FF

Samuel Ohlsson-IFK Göteborg

Albin Palmlöv-GIF Sundsvall

Niklas Persson-AIK FF

Johan Rapp-Malmö FF

Erik Rasmusson-Trelleborgs FF

Gustav Rydberg-IFK Norrköping FK

Amin Sarr-Malmö FF

Tyler Sernling-Örgryte IS FF

Taylor Silverholt-Mjällby AIF

Teodor Stenshagen-GIF Sundsvall

Albin Sundgren/Malmö FF

Andreas Svensson-Helsingborgs IF

Hampus Svensson-Kalmar FF

Noah Söderberg-IF Elfsborg

Alex Timossi Andersson-Bayern München

Axel Wallenborg-IF Brommapojkarna

Gabriel Wallentin-HBK Elitfotboll AB

Herman Vardar-Antalya Yolspor

Oliver Verona Grönberg-Genoa CF

Teodor Wålemark-BK Häcken

Adam Wästlund-GAIS

Oliver Zandén-IF Elfsborg

Hugo Östlund Rödlund-Västerås SK FK

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 9

32 spelare har blivit uttagna till P16 landslagets Future Team läger som hålls mellan den 8-10 mars på Bosön.

Se hela den uttagna truppen nedan:

Nils Arvidsson - IFK Grimslöv

Joel Nöller - IFK Göteborg

Markus Vilmar - IF Brommapojkarna

Lucas Andrén Michailidis - Kinna IF

Rasmus Bonde - AIK FF

Hugo Borstam - Mjällby AIF

Pelle Buskqvist - Karlstads BK

Vilgot Carlsson - Helsingborgs IF

Edwin Dellkrans - Ersmarks IK

Felix Felder Aaltonen - Djurgårdens IF FF

Yaqub Finey - IFK Göteborg

Simon Fröjdh - Malmö FF

Guga Gatjetjiladze - IFK Göteborg

Daniel Jamil - FC Linköping City

Erik Johansson - Tranås FF

Jonathan Johansson - Hammarby IF FF

Lukas Karlsson - IFK Umeå

Adam Kiani - Västerås SK FK

Adam Kosovic - Motala AIF FK

Erik Langwagen - IK Sirius FK

Benjamin Laturnus - Djurgårdens IF FF

William Månsson - FK Karlskrona

Mattias Nyberg - Enskede IK

Algot Pärleholt - IFK Göteborg

Mallek Shraim - Landskrona BoIS

Oskar Sigurdsson - Tranås FF

Axel Sjöbom - GIF Sundsvall

Sixten Sköldqvist - Östersunds BK

Gavin Sosa Olsson - Athletic FC Eskilstuna

Samuel Svensson - Halmstads BK

Valentino Trumstedt - Alingsås IF FF

Elton Vallberg - Örebro SK FK

Lukas Wendle - Eslövs BK

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 8

21 spelare har blivit uttagna till F19 landslagets läger i Spanien och La Manga. Laget kommer att möta Island 1 den mars och USA den 5 mars.

Se hela den uttagna truppen nedan:

Moa Edrud - Växjö DFF
Anna Larsson - Kungsbacka DFF
Josefin Harrysson - FC Rosengård
Clara Härdling - AIK FF
Alva Selerud - Linköpings FC
Lisa Johansson - Alingsås FC United
Wilma Thörnkvist - Linköpings FC
Olivia Wänglund - Sundsvalls DFF
Linn Vickius - Eskilstuna United DFF
Beata Olsson - IK Uppsala Fotboll
Emma Engström - AIK FF
Elin Vaughn - Asarums IF FK
Linn Bogren - Linköpings FC
Saga Jontoft - Kristianstad DFF
Kajsa Lang - IFK Kalmar
Wilma Ljung - AIK FF
Agnes Nyberg - IK Uppsala Fotboll
Evelyn Ijeh - Kopparbergs/Göteborgs FC
Paulina Nyström - Ljusdals IF
Cornelia Kapocs - IK Uppsala Fotboll
Tilde Lindwall - Djurgårdens IF FF

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 7

F17-landslaget har kallat 32 spelare till ett landslagsläger på Bosön mellan den 20-24 februari.

Lägret är en del i förberedelserna inför EM-kvalet som spelas i Borås mellan den 23-29 mars.

Se hela den uttagna truppen nedan:

Amanda Altheden - Borgeby FK
Emma Becker - AIK FF
Hanna Bennison - FC Rosengård
Thea Bergsten - Sunnanå SK
Evelina Duljan - Kristianstads DFF
Hanna Ekengren - Djurgårdens IF
Matilda Eriksson Kristell - FC Rosengård
Lovisa Fock - IK Uppsala Fotboll
Ella Gunnarsson - Västerås BK 30
Hanna Gunnarsson - Västerås BK 30
Saga Hagman - IF Limhamn Bunkeflo
Sofia Hjern - Linköpings FC
Stinalisa Johansson - Tvååkers IF
Tilde Johansson - Växjö DFF Akademi
Tilde Johansson - Umeå Södra DFF
Rusul Rosa Kafaji - AIK FF
Moa Karlsson - Halmstads BK
Ronja Karlsson Törnborg - IFK Norrköping FK
Nina Koppang - Kopparbergs/Göteborg FC
Cassandra Larsson - Bollstanäs SK
Hanna Lundkvist - Hammarby IF FF
Angel Mukasa - FC Rosengård
Alice Nilsson - FC Rosengård
Thea Nyberg - IK Uppsala Fotboll
Ella Reidy - Göteborgs DFF
Felicia Saving - Hammarby IF FF
Ellen Schampi - Sunnanå SK
Alina Schermer - FFC Turbine Potsdam
Andrea Simonovic Pajovic - Kopparbergs/Göteborg FC
Klara Spångberg - Sandvikens IF
Linnèa Söderqvist - Enskede IK
Arsema Weldai - AIK FF

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 6

Landskamper för P17 landslaget i Spanien mellan den 4-12 februari


P17 landslaget kommer att spela landskamper i Spanien och La Manga mellan den 4-12 februari. Sverige kommer spela mot Rumänien, Norge och Tjeckien.

Nedan följer en sammanställning på de uttagna spelarna:

Hugo Claesson - Degerfors IF

Victor Stulic - Östers IF

Hussein Ali - Malmö FF

Niclas Bergmark - Örebro SK FK

Melvin Bälter - IFK Göteborg

Noah Eile - Malmö FF

Taulant Peci - Halmstads BK

Robin Sundgren - AIK FF

Viktor Widell - IF Elfsborg

Dennis Collander - ÖSK Elitfotboll AB

David Edvardsson - Malmö FF

Anthony Elanga - Manchester United

Isak Jansson - Kalmar FF

William Milovanovic - BK Häcken

Aleksander Nilsson - Malmö FF

Melker Roslin - Malmö FF

Oscar Uddenäs - Malmö FF

Karl Landsten - BK Häcken

Sebastian Nanasi - Malmö FF

Tim Prica - Malmö FF

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 5

Landskamper för F17 landslaget i Spanien mellan den 1-7 februari


F17 landslagets kommer att spela landskamper i Spanien mellan den 1-7 februari. Sverige möter Skottland och därefter, beroende på vinst eller förlust, spelas en match mot Polen eller Tjeckien.

Nedan följer en sammanställning på de uttagna spelarna:

Emma Becker - AIK FF

Hanna Bennison - FC Rosengård

Evelina Duljan - Kristianstads DFF

Matilda Eriksson Kristell - FC Rosengård

Lovisa Fock - IK Uppsala Fotboll

EllaGunnarsson- Västerås BK 30

Hanna Gunnarsson -Västerås BK 30

Saga Hagman - IF Limhamn Bunkeflo

Sofia Hjern - Linköpings FC

Stinalisa Johansson - Tvååkers IF

Tilde Johansson - Växjö DFF Akademi

Rusul Rosa Kafaji - AIK FF

Moa Karlsson - Halmstads BK

Nina Koppang - Kopparbergs/Göteborg FC

Hanna Lundkvist - Hammarby IF FF

Felicia Saving - Hammarby IF FF

Andrea Simonovic Pajovic - Kopparbergs/Göteborg FC

Linnea Söderqvist - Enskede IK

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


Mixkollen 4

Landslagsläger för P02 landslaget på Bosön mellan den 6-9 december

P02 landslaget kommer avsluta året med en sista landslagssamling och förbereda sig inför nästa års Elite Round Kval.

Nedan följer en sammanställning på de uttagna spelarna:

Hugo Claesson - Degerfors IF
Wille Jakobsson - Athletic Eskilstuna
Ian Pettersson - Helsingborgs IF
Victor Stulic - Östers IF
Noel Törnqvist - IS Halmia Academy
Alexander Westberg - IF Brommapojkarna
Paulos Abraham - IF Brommapojkarna
Mustafe Ismail Ahmed - Skellefteå FF
Vilgot Albèrt - Örgryte IS FF
Hussein Ali - Malmö FF
Melvin Appelberg - Jönköpings Södra IF
Niclas Bergmark - Örebro SK FK
Nils Bertilsson - Varbergs BoIS FC
Melvin Bälter - IFK Göteborg
Jesper Carström - GIF Sundsvall
Dennis Collander - Skiljebo SK
Rasmus Cronvall - Varbergs GIF FK
David Edvardsson - Malmö FF
Noah Eile - Malmö FF
Kofi Fosuhene Asare - Hammarby IF FF
Armin Gigovic - Helsingborgs IF
Filip Gustafsson - IF Elfsborg
Kasper Harletun - Helsingborgs IF
Gustav Harrysson - Ängelholms FF
Totte Holmkvist - Trelleborgs FF
Casper Hägg - Mjällby AIF
Zeidane Inoussa - IF Brommapojkarna
Isak Jansson - Kalmar FF
Kourosh Kadijani - IFK Norrköping FK
Emanuel Kulego - Rosenborg BK
Lucas Kåhed - IFK Göteborg
Karl Landsten - BK Häcken
Alex Larsson - BK Häcken
Elvis Lindkvist - BK Häcken
Josafat Mendes - AIK FF
William Milovanovic - BK Häcken
Hugo Moldin - IFK Göteborg
Sebastian Nanasi - Malmö FF
Yedidiah Ndunge Muteba - IFK Värnamo
Aleksander Nilsson - Malmö FF
Mubaarak Nuh - Malmö FF
Anton Nygren - FC Gute
Jakob Olsson - IFK Norrköping FK
Jacob Ondrejka - Landskrona BoIS
Taulant Peci - Halmstads BK
Tim Prica - Malmö FF
Melker Roslin - Malmö FF
Erion Sadiku - Varbergs BoIS FC
Dino Salihovic - IFK Norrköping FK
Anthonio Sanjairag - Djurgårdens IF FF
Max Schulz Slotte - IF Brommapojkarna
Ishak Shamoun - Assyriska BK
Riad Shehu - Kalmar FF
Aimar Sher - Hammarby IF FF
Melvin Sjöland - Halmstad BK
Elion Spahija - Kalmar FF
Tom Strannegård - AIK FF
Robin Sundgren - AIK FF
Daniel Svensson - IF Brommapojkarna
Linus Tagesson - Djurgårdens IF FF
Isac Ternstedt - Östers IF
Oscar Uddenäs - Malmö FF
Tim van Assema - Säffle FF
Jonathan Westerberg - IF Brommapojkarna
William Videhult - Västerås SK FK
Viktor Widell - IF Elfsborg

Vi önskar de uttagna spelare ett stort lycka till under lägret!

Dela gärna denna artikel med dina vänner