#Ungdomskollen 105

Vi på Fotbollslivet.se har fått intervjua Viktor Blumenthal som spelar i Sollentuna. Han berättar om sitt fotbollsår.Read more


#Mixkollen 56

Mellan den 28-30 oktober så är det en landslagssamling för P16 landslagets Future Team. Lägret kommer hållas på Bosön.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Vilgot Carlsson-Helsingborgs IF
Armin Culum-IFK Hässleholm
Victor Ekström-IF BP
Melker Enström-Djurgården
Nils Arvidsson-Helsingborgs IF
Gustav Lillienberg-Southampton FC
Armin Motaraghebjafarpour-Dalkurd
Lucas Andrén Michailidis-Kalmar FF
Alex Antonsson-IK Oddevold
Hugo Bolin-Malmö FF
Felix Felder Aaltonen-Djurgården
Simon Fröjdh-Malmö FF
Algot Pärleholt-IFK Göteborg
Otto Rosengren-Mjällby AIF
Mallek Shraim-Landskrona BoIS
Oskar Sigurdsson-Jönköpings Södra
Axel Sjöbom-GIF Sundsvall
Gavin Sosa Olsson-Athletic FC
Samuel Svensson-Halmstads BK
Rasmus Bonde-AIK
Hugo Borstam-Mjällby
Pelle Buskqvist-Karlstads BK
Valentino Trumstedt-Alingsås IF
Elton Vallberg-Örebro SK
Adam Vikman-IK Sirius
Amin Jehsoh-BK Häcken
Adam Johansson-Bollstanäs SK
Jonathan Johansson-Hammarby
Erik Langwagen-IK Sirius
Levi Malteskog-IFK Norrköping
William Månsson-FK Karlskrona
Mattias Nyberg-Enskede IK
Yonatan Yosef-IFK Göteborg

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 55

Förbundskapten för future team födda 2004 har kallat till ett landslagsläger på Bosön den 21-23 oktober. Detta är det första lägret för kullen födda 2004.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Arvid Jerkgård – Öna SK
Mahdi Kadum – Helsingborgs IF
Lukas Kjellnäs – Helsingsborgs IF
Isak Kjertil Ellbring – Jönköping Södra
Hugo Larsson – Malmö FF
Erik Lingren – FK Karlskrona
Oskar Löfström – Djurgårdens
Viktor Mattsson – Hedens IF
Lorent Mehmeti – Halmstad BK
Elliot Nauska – Hammarby
Kenan Nisic – Djurgårdens
Noah Olsson Blomberg – IFK Berga
Robin Ottosson – Malmö FF
Emil Steen – Västerås SK FK
Adrian Svanbäck – Helsingborgs IF
Axel Sveijer – IK Sirius
Lukas Vikgren – Sandvikens AIK
Arne Spangenberg – Onsala BK
Elis Wahl – Västerås SK FK
Daniel Wennberg – Märsta IK
Alex Abrahamsson-Örebro Syrianska
Amar Fatah – AIK
Hassan Al-Dousari – IFK Åmål
Sigge Andersson – IFK Berga
Theo Bergvall – IF BP
Amin Boudri – AIK
Adam Celik – Trelleborgs FF
Oliver Christophers – IK Sirius FK
Anton Daläng – Groheds IF
John Drugge – Märsta IK
Felix Eriksson – IFK Göteborg
Wilmer Hesselgren – Halmstads BK
William Jansson – IFK Göteborg

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 54

Slutspelsdags och vi är framme vid semifinalerna i P16 klassen. De lagen som gör upp om SM-Guldet är AIK, Brommapojkarna, IFK Norrköping och Malmö FF.

Semifinalerna spelas den 12-13 oktober och avgörs i enkelmöten.
AIK – IFK Norrköping
Brommapojkarna – Malmö FF

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 53

P19 landslagets förbundskapten Tomas Turesson har tagit ut en 18-mannatrupp till en trenationsturnering i Marbella med spelare födda 1999/2000. Sverige kommer möta Frankrike och Norge.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Samuel Brolin-AIK
Felix Hörberg-Östersund
Isak Jönsson-Trelleborgs FF
York Rafael-Kalmar FF
Filip Örnblom-Östers IF
Gabriel Gudmundsson-FC Groningen
Carl Gustafsson-Kalmar FF
Peter Gwargis-Brighton & Hove
Albin Linner-IF BP
Tim Rönning-Elfsborg
Simon Marklund-Kongsvinger
Abdelrahman Saidi-Norrby IF
Adil Titi-IFK Göteborg
Alexander Holmström-Kalmar FF
Pontus Almqvist-IFK Norrköping
Rasmus Wiedesheim-Halmstads BK
Ali Youssef-BK Häcken
Joseph Colley-Chievo

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Foto: Joakim Hall

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Ungdomskollen 104

Vi på Fotbollslivet.se har fått intervjua Oliver Cekredzi som för ett tag sen kom hem från ett landslagsläger med Estlands P15 landslag.Read more


#Mixkollen 52

Trenationsturnering för P18 landslaget i Finland. Matcherna spelas den 11 och 13 oktober. 18st spelare har blivit uttagna för att representera Sverige.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Simon Andersson-Brentford FC
Daniel Strindholm-Malaga FC
Helmer Andersson-Örebro SK
Linus Borgström-Malmö FF
Jakob Hedenquist-BK Häcken
Isac Larsson-Halmstads BK
Samuel Ohlsson-IFK Göteborg
Hampus Svensson-Kalmar FF
Erik Ahlstrand-Halmstads BK
Victor Backman-Kalmar FF
Oskar Fallenius-IF BP
Erik Grandelius-Degerfors IF
Manasse Kusu-IFK Norrköping
Amel Mujanic-Malmö FF
Jack Lahne-Amiens SC
Noah Alexandersson-IFK Göteborg
Benjamin Nygren-Genk
Alex Timossi Andersson- Bayern München

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 51

Det är dags för kvartsfinalerna i F17 klassen i SM till den kommande helgen. 8 lag ska bli 4. Vinnarna ur kvartsfinalerna går till semifinal.

Nedan ser ni vilka lag som möter varandra och kämpar om en semifinalplats:
Hammarby-AIK
Djurgården-Örebro Söder
Umeå IK-Notvikens IK
Lerums IS-FC Rosengård

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 50

Förbundskapten för F15 landslaget har tagit ut en trupp till dubellandskamperna mot Finland. Matcherna kommer spelas mellan den 9-11 oktober.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Ellen Wangerheim–Djurgårdens IF
Matilda Nildén-IF BP
Vera Ivarsson-FC Rosengård
Kajsa Nilsson-Vittsjö GIK
Sofia Reidy-Göteborgs DFF
Ida Wallin-IK Uppsala Fotboll
Alice Andersson-Eds FF
Chloe Eriksson-Eskilstuna United
Nea Flyborg-Djurgårdens IF
Ahlam Nasr-FC Rosengård
Nadine Allard-Djurgårdens IF
Elvira Björklund-IFK Viksjö
Svea Renberg-IF Viken
Matilda Eriholm-IFK Västerås FK
Nesrin Akgün-IF Böljan Falkenberg
Liwa Nilsson-Västerås BK 30
Emilia Pelgander-Adolfsborgs IK
Sofia Sterner-IK Uppsala Fotboll
Linn Allgulin-AIK

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 49

Tim Prica en av spelarna uttagna till P17-landslagets landskamper i Tjeckien. Man kommer att spela en 3-nationsturnering mellan den 9-13 oktober.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Tim Prica–Malmö FF
Totte Holmkvist–Trelleborgs FF
Ishak Shamoun–IFK Göteborg
Oscar Uddenäs–SPAL
Taulant Peci–Halmstads BK
Anthonio Sanjairag–Djurgårdens IF
Linus Tagesson–Djurgårdens IF
Sebastian Lagerlund–BK Häcken
Daniel Svensson–IF BP
Elvis Lindkvist–FC Inter
Victor Stulic–Östers IF
Noel Törnqvist–IS Halmia
Hussein Ali–Örebro SK
Philip Sundgren–BK Häcken
Noah Eile–Malmö FF
Aimar Sher–Hammarby IF
Paulos Abraham–IF BP
Isak Jansson–Kalmar FF

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet