#Mixkollen 63

Mellan den 14-18 november kommer F04 landslaget att ha en landslagssamling på Bosön.


Här kommer den uttagna truppen!
Jo-Anne Cronquist-FC Rosengård
Klara Persson-IF Viken
Sofia Reidy-Göteborgs DFF
Svea Renberg-IF Viken
Nicole Ruiz Granados-Djurgårdens
Mercy Sabuni-AIK
Sofia Sterner-IK Uppsala Fotboll
Isabella Svanström-IFK Göteborg
Elisabeth Tillenius-Eskilstuna United
Izabelle Wahlstedt-Eskilsminne DFF
Ida Wallin-IK Uppsala Fotboll
Ellen Wangerheim-Djurgårdens IF
Lia Wiking-IF Elfsborg,
Tuva Li Vikström-Kvarnsvedens IK
Maja Wrångemyr-IF Elfsborg
Nesrin Akgün-Böljan Falkenberg
Amanda Aldén-Västerås BK 30
Nadine Allard-Djurgårdens
Linn Allgulin-AIK
Lyan Al-Rikabi-Härnösands SK
Alice Andersson-Eds FF
Nea Berg-Karlskrona FF
Nathalie Bergman-Rävåsens IK
Ida Bernsten-Notvikens IK
Lisa Björk-Umeå IK
Ella Björkman-Hjulsbro IK
Caitlin Currie-Djurgården
Oliwia Dahlin-Tölö IF
Maja Landin-IFK Kalmar
Frida Larsson-IF Böljan Falkenberg
Paulina Madeling-IFK Kalmar
Evelina Moberg-Myckle IK
Tilde Duphorn-IF Böljan Falkenberg
Lucia Duras-Eskilstuna United
Matilda Eriholm-IFK Västerås
Chloe Eriksson-Eskilstuna United
Nea Flyborg-Djurgårdens IF
Linnea Folkow-Jitex Mölndal
Lisa Frisk-Rävåsens IK
Lovisa Gunnarsson-Kungsbacka DFF
Ronya Halleen-Lindsdals IF
Ida Hammarland-IK Sturehov
Alice Hedström-Gefle IF
Lisa Hillberg-Ljusdals IF
Liwa Nilsson-Västerås BK 30
Wilma Nyberg-Sunnersta AIF
Frida Olsson-Selånger FK
Ahlam Nasr-FC Rosengård
Matilda Nildén-IF BP
Kajsa Nilsson-Vittsjö GIK
Emilia Pelgander-Adolfsbergs IK
Matilda Högqvist-Idre SK
Vera Ivarsson-FC Rosengård
Tindra Johansson-Stenungsunds IF
Hedda Johansson-AIK
Litéa Karlsson-IF Team Hudik
Erica Kellström-IK Zenith
Lisa Klingvall-FC Rosengård

Följ oss på Sociala medier

Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 62

Mellan den 11-14 november kommer P17 landslaget att ha en landslagssamling på Bosön.


Här kommer den uttagna truppen!

Omar Faraj – IF BP
Noah Eile – Malmö FF
Emmanuel Ekong – Empoli FC
Anthony Elanga – Manchester United
Armin Gigovic – Helsingborgs IF
Filip Gustafsson – IF Elfsborg
Aziz Harabi – Hammarby IF
Kasper Harletun – Bologna FC
Totte Holmkvist – Trelleborgs FF
Hugo Claesson – Degerfors IF
Oliver Dovin – Hammarby IF
Filip Jörgensen – Villareal CF
Jovan Lucic – BK Häcken
Victor Stulic – Östers IF
Noel Törnqvist – IS Halmia
Paulos Abraham – IF BP
Hussein Ali – Örebro SK
Isak Jansson – Kalmar FF
Melker Jonsson – Djurgårdens IF
Adam Kaied – Helsingborgs IF
Sebastian Lagerlund – BK Häcken
Tim Prica – Malmö FF
Melker Roslin – Malmö FF
Erion Sadiku – Varbergs BoIS
Dino – Salihovic – IFK Norrköping
Anthonio Sanjairag – Djurgårdens IF
Noah Shamoun – Assyriska Turab
Philip Sundgren – BK Häcken
Ludvig Svanberg – Hammarby IF
Daniel Svensson – IF BP
Linus Tagesson – Djurgårdens IF
Robin Tihi – AIK
Oscar Uddenäs – S.P.A.L.
Otto Vallentin – IF Elfsborg
Mayckel Lahdo – Hammarby IF
Alex Larsson – BK Häcken
Elvis Lindkvist – FC Inter
David Wallentinsson – IK Sirius
Josafat Mendes – AIK
Noel Milleskog – Örebro SK
Hugo Moldon – IFK Göteborg
Alex Mortensen – Kalmar FF
Sebastian Nanasi – Malmö FF
David Ngoma – BK Häcken
Mubaarak Nuh – Malmö FF
Liam Olausson – IFK Norrköping
Ishak Shamoun – IFK Göteborg
Aimar Sher – Hammarby IF
Aleksander Nilsson – Malmö FF
Joel Allard – Hammarby IF
Melvin Appelberg – Jönköping Södra
Niclas Bergmark – Örebro SK
Nils Bertilsson – Varbergs BoIS FC
Melvin Bälter – IFK Göteborg
Tim van Assema – IFK Göteborg
Jonathan Westerberg –IF BP
Viktor Widell – IF Elfsborg
Jesper Carström – GIF Sundsvall
Emauell Chabo – IFK Norrköping
Nikolaj Duus Möller – Bologna FC
David Edvardsson – Malmö FF
Tom Strannegård – AIK FF
Robin Sundgren – AIK FF
Jakob Olsson – IFK Norrköping
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Taulant Peci – Halmstads BK

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 61

Mellan den 10-20 november kommer P18 landslaget att spela EM-Kval. Kvalet kommer att spelas i Gästrikland.


Här kommer den uttagna truppen!

Hampus Svensson-Kalmar FF
Simon Andersson-Brentford FC
Amel Mujanic-Malmö FF
Noah Alexandersson-IFK Göteborg
Jack Lahne-Amiens SC
Julian Larsson-AIK
Benjamin Nygren-KRC Genk
Alex Timossi-FC Bayern München
Daniel Strindholm-Malaga CF
Helmer Andersson-Örebro SK
Linus Borgström-Malmö FF
Jakob Hedenquist-BK Häcken
Erik Ahlstrand-Halmstad BK
Oskar Fallenius-IF BP
Erik Grandelius-Degerfors IF
Rami Hajal-SC Heerenveen
Fredrik Hammar-Brentford FC
Manasse Kusu-IFK Norrköping
Isac Larsson-Halmstad BK
Samuel Ohlsson-IFK Göteborg

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 60

Lördagen 9 nov samt söndagen den 10 nov hålls det utbildningsdagar för Stockholms Distriktslag och pojkar födda 2005. 


Spelarna som blivit uttagna till den 9 nov
Jonathan Alpire Luis-IFK Haninge
Hugo Aviander-AIK
Jakob Byström-IFK Österåker
Karl Dahlgren-Essinge IK
Stratos Delivacharis-Jarlabergs IF
Gent Elezaj-Hammarby IF
Love Flodell-FC Djursholm
Nino Alexander-Hammarby IF
Diego Georgis-Hammarby IF
Hjalmar Gidgård-Spånga IS
Argyrios Gkoulios-AIK
Oscar Haglund-AIK
Lucas Jansson-Sollentuna FK
Filip Karlsson-Spånga IS
Robin Lawchak-Vasalunds IF
Otto Levin-FC Djursholm
Essayas Luvuoss-Hammarby IF
Andreas Luxenburg-IF BP
Jesper Minolf-Nacka FC
Adrian Navarrete-Spånga IS
Fredrik Nissen-IF BP
Axel Olsten-Bele Barkarby
Matteo Perez-IF BP
Nikola Radojcic-AIK
Carl Rosander-Sollentuna FK
Filip Sidklev-IF BP
Dennis Skenarbrink-Vasalunds IF
Isaac Tholley-Akropolis IF
Ludwig Thorell-IF BP
Esaias Torppa-Järfälla FF
Simon Törngren-AIK
Tom Wahlman-IFK Lidingö FK
Marcus Valgma-FC Djursholm
Eddie Vänskä-Spånga IS
Lucas Zetterberg-Djurgårdens IF

Spelarna som blivit uttagna till den 10 nov
Taha Abbas Ayari-AIK FF
Tyson Afshari-Djurgårdens IF
Saadoon Ali Mohsin-Nacka FC
Amer Barucija-Hammarby IF
Babak Batebi-Hammarby IF
Arvid Carlsson-Ursvik IK
Leo Cavallius-IF BP
Max Croon-FC Djursholm
Lamek Debesay-AIK
Ayo Ellis -AIK
Gideon Granström-Hammarby IF
Johannes Göransson-Enskede IK
Wilmer Hanstad-IFK Viksjö
Edvin Huth-IFK Stocksund
Philip Issa-Hammarby IF
Malcolm Jeng-IFK Haninge
Jardell Kanga-IF BP
Georgios Kasagiannis-Vasalunds IF
Jesper Lindahl-Hammarby IF
Jacob Lindström-IFK Stocksund
Alexander Lundén-Djurgårdens IF
Gyslain Ngongo-IF BP
Kamsi Nwaodu-Segeltorps IF
Gustav Olsson-Täby FK
Marco Antonio Olsson Valdés-IF BP
David Pettersson-Hammarby IF
Manaf Rawufu-AIK
Charlie Ros-Spånga IS
Malte Skarborg-IFK Stocksund
Jack Tagesson-Essinge IK
Minos Tsilichristos-IF BP
Anton Ward Segerström-Värmdö IF
Malte Wester-Djurgårdens IF
Hosip Youssef-Arameisk-Syrianska
Jonathan Zeberga-IFK Haninge

Vi önskar alla spelare ett stort lycka till

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 59

SM-Guld i F17 klassen till Djurgården! Tidigare idag spelades SM-Final i F17 klassen mellan Djurgårdens IF och Umeå IK.


Djurgården vann finalen som var en jämn och tuff match mot Umeå IK med slutsiffrorna 4-3. Djurgården hade en 2-1 ledning i halvtid och utökade sin ledning till 3-1 men sen kom Umeå tillbaka genom reduceringar till 2-3 och 3-3. I slutet några minuter innan slutsignalen så gör Djurgården 4-3.

Vi gratulerar Djurgården till SM-Guldet!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 58

Till den kommande helgen mellan den 25-27 oktober spelas Fyrverkericupen som är en inbjudningsturnering för flickor födda 2005.

Matcherna kommer spelas på Vallentuna IP strax utanför Stockholm.

Följande lag är med och gör upp om guldet:

Grupp A
BK Kenty
FC Honka
KIF Örebro
Rynninge IK

Grupp B
Adolfsbergs IK
Enskede IK
Fortuna FF
IF Brommapojkarna

Grupp C
Gideonsberg IF
Hammarby IF
Sollentuna FK
Tyresö FF

Grupp D
IF Väster
IFK Österåker
IFK Lidingö FK
Skeid Norge Rød

Vi kommer vara på plats och bevaka semifinalerna och finalen.

Glöm inte att följa oss via sociala medier för fler uppdateringar från Fyrverkericupen.

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 57

Idag spelades SM-finalen i P16 klassen mellan Malmö FF och AIK. Malmö vann med 5-2 och vi har fått intervjua Roony Bardghji som var en av målskyttarna i dagens final.


Du har precis vunnit ett SM-Guld, hur känns det?
-Det är en otroligt känsla att få vinna SM guld med sitt lag, det motiverar mig att vilja vinna än mer och utvecklas! Jag har även SM final imorgon med U17. Om vi vinner imorgon så har det varit en helt underbar vecka för mig.

Du fick även göra ett mål, kan du beskriva den känslan?
-Det var en underbar känsla att få gå in och spela de sista 10 minutrarna och att sen få göra ett mål och hjälpa laget till SM-Guld betyder mycket.

Varför vann ni matchen idag?
-Alla i laget hade en vinnarmentalitet och vi var redo att kriga för varandra. Tränarna gav oss väldigt mycket energi och en bra taktik som passar våra styrkor. Vi utförde spelplanen som tränarna gav oss och det slutade med ett SM-Guld.

Tack för din tid Roony och vi gratulerar både Roony och Malmö FF till SM-Guldet!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 56

Mellan den 28-30 oktober så är det en landslagssamling för P16 landslagets Future Team. Lägret kommer hållas på Bosön.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Vilgot Carlsson-Helsingborgs IF
Armin Culum-IFK Hässleholm
Victor Ekström-IF BP
Melker Enström-Djurgården
Nils Arvidsson-Helsingborgs IF
Gustav Lillienberg-Southampton FC
Armin Motaraghebjafarpour-Dalkurd
Lucas Andrén Michailidis-Kalmar FF
Alex Antonsson-IK Oddevold
Hugo Bolin-Malmö FF
Felix Felder Aaltonen-Djurgården
Simon Fröjdh-Malmö FF
Algot Pärleholt-IFK Göteborg
Otto Rosengren-Mjällby AIF
Mallek Shraim-Landskrona BoIS
Oskar Sigurdsson-Jönköpings Södra
Axel Sjöbom-GIF Sundsvall
Gavin Sosa Olsson-Athletic FC
Samuel Svensson-Halmstads BK
Rasmus Bonde-AIK
Hugo Borstam-Mjällby
Pelle Buskqvist-Karlstads BK
Valentino Trumstedt-Alingsås IF
Elton Vallberg-Örebro SK
Adam Vikman-IK Sirius
Amin Jehsoh-BK Häcken
Adam Johansson-Bollstanäs SK
Jonathan Johansson-Hammarby
Erik Langwagen-IK Sirius
Levi Malteskog-IFK Norrköping
William Månsson-FK Karlskrona
Mattias Nyberg-Enskede IK
Yonatan Yosef-IFK Göteborg

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram:Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet


#Mixkollen 55

Förbundskapten för future team födda 2004 har kallat till ett landslagsläger på Bosön den 21-23 oktober. Detta är det första lägret för kullen födda 2004.

Se hela den uttagna truppen nedan:
Arvid Jerkgård – Öna SK
Mahdi Kadum – Helsingborgs IF
Lukas Kjellnäs – Helsingsborgs IF
Isak Kjertil Ellbring – Jönköping Södra
Hugo Larsson – Malmö FF
Erik Lingren – FK Karlskrona
Oskar Löfström – Djurgårdens
Viktor Mattsson – Hedens IF
Lorent Mehmeti – Halmstad BK
Elliot Nauska – Hammarby
Kenan Nisic – Djurgårdens
Noah Olsson Blomberg – IFK Berga
Robin Ottosson – Malmö FF
Emil Steen – Västerås SK FK
Adrian Svanbäck – Helsingborgs IF
Axel Sveijer – IK Sirius
Lukas Vikgren – Sandvikens AIK
Arne Spangenberg – Onsala BK
Elis Wahl – Västerås SK FK
Daniel Wennberg – Märsta IK
Alex Abrahamsson-Örebro Syrianska
Amar Fatah – AIK
Hassan Al-Dousari – IFK Åmål
Sigge Andersson – IFK Berga
Theo Bergvall – IF BP
Amin Boudri – AIK
Adam Celik – Trelleborgs FF
Oliver Christophers – IK Sirius FK
Anton Daläng – Groheds IF
John Drugge – Märsta IK
Felix Eriksson – IFK Göteborg
Wilmer Hesselgren – Halmstads BK
William Jansson – IFK Göteborg

Vi önskar de uttagna spelarna ett stort lycka till!

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Twitter: twitter.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet

 


#Mixkollen 54

Slutspelsdags och vi är framme vid semifinalerna i P16 klassen. De lagen som gör upp om SM-Guldet är AIK, Brommapojkarna, IFK Norrköping och Malmö FF.

Semifinalerna spelas den 12-13 oktober och avgörs i enkelmöten.
AIK – IFK Norrköping
Brommapojkarna – Malmö FF

Följ oss på Sociala medier
Facebook: Facebook.com/fotbollslivet.se/
Instagram: Instagram.com/fotbollslivet.se
Youtube: Youtube.com/fotbollslivetse
Hashtag: #fotbollslivet